TEKİRDAĞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Tekirdağ Kodluyor ve STEAM Projesi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halide Selma Akdoğan Maker, Kodlama ve STEM Laboratuvarı Açılışı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halide Selma Akdoğan Maker, Kodlama ve STEM Laboratuvarı Açılışı Yapıldı

21.09.2018

Tekirdağ Valisi Sayın Mehmet CEYLAN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında merhume Halide Selma AKDOĞAN anısına yaptırılan "Maker, Kodlama ve STEM" laboratuvarının açılışını yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ersan ULUSAN açılış konuşmalarında; "Tekirdağ Kodluyor ve Stem projesi kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren faal bir şekilde yapılan çalışmalar yeni eğitim ve öğretim döneminde de tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Hayırsever Prof. Dr. Bülent EKER'in eşi Prof. Dr. Ayşe Gül AKDOĞAN EKER'in annesi Halide Selma AKDOĞAN anısına yapmış oldukları bağış ve katkılarıyla oluşturulan "Maker, Kodlama ve STEM" atölyesi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Endüstri 4.0 ile birlikte ileri robotik, yapay zeka, malzeme öğrenmesi, biyoteknoloji ve genom bilimi gibi kavramlar hayatımıza girmiştir. Bu gelişmeler, hem yaşamımızı hem de iş yapış şekillerimizi değiştirecektir. Bazı meslekler tamamen yok olacak, bazıları daha fazla gelişecek, bunun yanı sıra, bugün hiç bilmediğimiz meslek dalları da ortaya çıkacaktır. Bu bilgi ve teknoloji düzeyine daha önce ulaşan ülkeler küresel ekonomide daha büyük pay alacaklar ve hatta dünya ekonomisinde söz sahibi olabileceklerdir.

Dünya genelinde teknolojik gelişmelere öncülük eden ülkelerin öğrencilerinin PISA ve TIMS gibi sınavlarda da üst sıralarda olduğu bilinmektedir. Bu ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde STEM eğitimine önem verildiği görülmüştür. Bu nedenle bakanlığımız öğrencilerin bilim ve teknoloji eğitimini odağa alarak Fen ve matematik alanlarında Stem eğitimine önem verilmesi için bir seferberlik ilan etmiştir. Bu bağlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ilimiz genelinde de çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne, Kırklareli, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlükleri arasındaki "Girişimcilik ekosisteminin Geliştirilmesi İşbirliği" protokolü kapsamında 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı içinde 450 öğrenciye ardunio ve robotik kodlama eğitimi verildi, bu yıl da bu eğitimlere devam edilecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Hizmet içi eğitimlerle ve Çerkezköy ve Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan teknik destek projeleri kapsamında toplamda 122 öğretmene eğitim verildi. Bunlara ilaveten "Çerkezköy BT öğretmenlerine kapasite geliştirme Eğitimleri", Süleymanpaşa İlçesinde "Stem Gelişim Projesi" gerçekleştirildi.

16 Ortaokul, 10 Lise, 6 İlkokul, 2 Anaokulu olmak üzere toplamda 34 Kodlama ve Stem Pilot Okulumuz mevcuttur.23 Nisan'da yıl boyunca pilot okullarımızda gerçekleştirilen kodlama ve Stem çalışmalarının ve ürünlerinin sunulduğu"23 Nisan Kodlama ve Stem Festivali" gerçekleştirildi. Bu yıl festivalin daha geniş kapsamlı gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

5 Eylül 2018 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki atölyemizde 23 öğretmenimize WeDo 2.0 ve 33 öğretmenimize Endüstri Meslek Lisesinde EW3 Kodlama ve Stem eğitimleri, 13 Eylül 2018 Perşembe günü 34 öğretmenimize Çerkezköy'de Stem eğitimi verildi. Bunun dışında Haziran seminer döneminde 20, Eylül seminer döneminde 20 olmak üzere toplam 40 öğretmene Ardunio, kodlama ve Stem eğitimi verilmiştir. Yine maarif akademisi kapsamında yıl içerisinde 40 öğretmene robotik ve kodlama eğitimleri verildi." dedi.

Prof. Dr. Bülent EKER konuşmasında, "rahmetli kayınvalidesi Halide Selma AKDOĞAN'ın ismini taşıyan "Maker, Kodlama ve STEM" projesine destek olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Açılışta konuşan Valimiz Sayın Mehmet CEYLAN "Bilim ve teknolojinin her geçen gün önem kazandığı bu dönemde, çocuklarımızı daha ileriye taşıyabilmek için ilimizde geçen yıl başlatılan "Maker, Kodlama ve STEM" çalışmaları devam etmektedir. İlimizde eğitim verilen toplam 34 pilot okul bulunmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılışını yaptığımız bu laboratuvarda alacakları eğitimle çocuklarımız teknolojiye daha kolay ayak uyduracaklardır. Çağımız teknoloji çağı, bizde bu çağa ayak uydurmak zorundayız. Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitiminde bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanmamız, ülkemizin gelişmesi ve büyümesi, diğer gelişmiş ülkelerle yarışabilmesi için önemlidir. O açıdan bu tür laboratuvarlar bizim için çok değerli ve anlamlı.  Açılışını yaptığımız "Maker, Kodlama ve STEM" laboratuvarımıza bağış ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Bülent Eker ve eşi Ayşe Gül Akdoğan Eker 'e teşekkürlerimi sunarım ."dedi.

Konuşmaların ardından Vali Sayın Mehmet CEYLAN, açılışı yapılan laboratuvarı gezerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

21.09.201821.09.201821.09.201821.09.201821.09.201821.09.201821.09.201821.09.2018

100. Yıl Mahallesi İnci Sokak No No 17.19/1 59100 Süleymanpaşa / TEKİRDAĞ - 0 282 261 20 11 Dahili 145

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.